[ad_1]

سرمایه گذاری در زیرساخت ها نه تنها می تواند با فقر امروز مبارزه کند بلکه امکان جلوگیری از فقر در آینده را دارد. با این وجود فقط 6 میلیارد دلار سرمایه گذاری در زیرساخت های خصوصی بین سال های 2010 و 2019 به فقیرترین کشورهای جهان اختصاص یافته است – کمتر از 1 درصد از کل 1.1 تریلیون دلار سرمایه گذاری شده در آن دوره. این کمبود قابل توجه بودجه در یک دوره تاریخی از سیاست پولی شل که در آن بانک های مرکزی با نقدینگی بازارهای جهانی را تحت فشار قرار دادند ، رخ داد. نویسندگان ادعا می کنند که اکنون زمان تشویق سرمایه گذاران برای هدایت سرمایه به پروژه های امیدوار کننده زیرساخت در کشورهای کم درآمد است.

“مهم است که به یاد داشته باشیم که همه فقر محلی است.” فراتر از تغییر مسیر ساده سیاست معروف معروف تی اونیل ، این خط از گزارش 2009 “بررسی مجدد فقر” در سازمان ملل ، تأیید کننده یک واقعیت قدرتمند است. درک محل زندگی یک شخص به معنای درک این است که چرا آن شخص زندگی می کند و می تواند در فقر به زندگی خود ادامه دهد.

بیش از ثروت منطقه ، سیاست های مالیاتی یا فضای کسب و کار باعث ایجاد تفاوت در زیرساخت ها می شود. زیرساخت های کیفی – از حمل و نقل (فرودگاه ها ، ترانزیت ، راه آهن های سنگین) تا اجتماعی (آموزش ، مسکن ، بهداشت ، بهداشت) به دیجیتال (باند پهن) – نه تنها کیفیت زندگی ساکنان را بهبود می بخشد ، بلکه خدمات ایجاد و نگهداری را ایجاد می کند که باعث سرمایه گذاری سرمایه و گسترش پایگاه مودیان. و علاوه بر مقابله با فقر امروز ، سرمایه گذاری در زیرساخت ها امکان جلوگیری از فقر در آینده را دارد – با توجه به این احتمال که آسیب پذیرترین افراد در جهان ممکن است “یک دهه از دست رفته” را به دلیل همه گیری Covid-19 تجربه کنند ، یک درس مهم است گزارش بانک جهانی در مورد چشم انداز اقتصادی جهانی.

در نظر بگیرید که بین سالهای 1990 و 2009 ، همزمان با بیشترین کاهش فقر در تاریخ بشر ، جمعیت جهان که در خانه های محلات شهری زندگی می کنند از 47٪ به 33٪ کاهش یافته است. در همین دوره ، سه کشوری که از فقیرترین به ثروتمندترین اقتصادهای با درآمد متوسط ​​رشد خواهند کرد – چین ، هند و برزیل – شاهد کاهش محله های شهری خود از 44٪ به 25٪ ، 55٪ به 24٪ و 37٪ به 22 بوده اند. ٪ به ترتیب. گسترش چشمگیر زیرساخت های شهری – از بهبود دسترسی به آب و فاضلاب ، تأمین مسکن پایدار و فضای کافی برای زندگی ، تأمین برق قابل اطمینان و نام بردن فقط چند مزیت – نیروی محرکه این کاهش ها بوده است که ده ها سود صدها میلیون نفر

به همین دلیل آخرین روند سرمایه گذاری خصوصی بسیار نگران کننده است. براساس مرکز جهانی زیرساخت ، فقط 6 میلیارد دلار سرمایه گذاری زیرساخت های خصوصی بین سال های 2010 و 2019 به فقیرترین کشورهای جهان رسیده است – کمتر از 1 درصد از کل سرمایه گذاری 1.1 تریلیون دلار. در این مدت. این کمبود قابل توجه بودجه در یک دوره تاریخی از سیاست پولی سست رخ داد که در آن بانک های مرکزی بازارهای جهانی را با نقدینگی غرق کردند. از آنجا که سرمایه مالی از فقیرترین بازارها با بیشترین نیازهای توسعه ای عبور کرده است ، چشم انداز توسعه پایدار نیز از این بازارها چشم پوشی کرده است.

یکی از دلایل مهم این عدم سرمایه گذاری تفاوت بین داده های تجاری و تصمیم گیری در بخش خصوصی است. البته ، با توجه به نبود بازارهای عمیق سرمایه در این کشورها ، دشواری در تجارت و نبود حاکمیت قانون قوی ، چالش های سرمایه گذاری واقعی وجود دارد. اما داده ها به وضوح نشان می دهد که نرخ پیش فرض 10 ساله برای سرمایه گذاری در زیرساخت ها در آفریقا کمتر از 2 درصد است ، زیرساخت های اجتماعی آفریقا از نظر تاریخی کمترین نرخ پیش فرض و بالاترین میزان بازیابی را نشان می دهد. با این حال ، در زمانی که جاری شدن نقدینگی در بازارهای جهانی سرمایه ، آستانه خطر را برای سرمایه گذاران افزایش داده است (از این رو افزایش اصطلاح “پول احمق”) ، سرمایه گذاری در سرمایه گذاری های امیدوار کننده زیرساخت ها در بازارهای کم درآمد به وضوح غیر معمول است.

مسئله دیگر ریسک ارزی است. بیشتر سرمایه گذاری های زیربنایی در کشورهای کم درآمد کاملاً به جای ارزهای محلی به ارزهای خارجی انجام می شود و این بدان معناست که وام گیرندگان در معرض خطرات ارزی ناشی از نوسانات ارزی قرار دارند. علاوه بر این ، مقامات محلی معمولاً مجبورند برای گرفتن وام با ارز خارجی از دولت های ملی خود مجوز بگیرند که این حتی برای شهرداری هایی که ترازنامه قوی دارند نیز می تواند چالش برانگیز باشد.

سرانجام ، دولت های محلی در فقیرترین کشورهای جهان غالباً توانایی استقراض در بازارهای سرمایه را ندارند. دلایل بی شماری است: مشخصات اعتباری شهرک ها ، بدون توجه به وضعیت مالی آنها ، توسط بدهی دولت های ملی تعیین می شود – یکی از دلایلی که بانک جهانی اعلام می کند تنها 20٪ از 500 شهر بزرگ در کشورهای در حال توسعه با سرمایه گذاری هستند کلاس – و بسیاری از شهرک ها از صلاحیت قانونی صدور بدهی ، گرفتن مالیات یا مسئولیت بدهی محروم شده اند. در نتیجه ، دولت های ملی به عنوان وام گیرندگان منتخب انتخاب می شوند ، این بدان معنی است که پروژه های زیربنایی محلی با اولویت های ملی ، از جمله دفاع ، برای تأمین بودجه اصلی رقابت می کنند.

مقابله با فقر در بازارهای جهانی کم درآمد و توسعه نیافته ، البته ، مستلزم اقدام بخش دولتی ، یعنی دولت های مرکزی است که باید به مقامات محلی امکان دسترسی به بازارهای سرمایه را بدهد. آنها نیاز به گسترش نهاد نظارتی برای استقراض ، مقام مالیاتی برای جمع آوری درآمد شهرداری برای بازپرداخت بدهی و مسئولیت قانونی بدهی برای افزایش اطمینان سرمایه گذار دارند. محلات همچنین باید بتوانند بدون اجازه دولت مرکزی با ارز محلی وام بگیرند ، این به سرمایه گذاران امکان پذیر است که بتوانند در معرض قرار گرفتن در معرض ارز خود قرار گیرند به یک استخر سرمایه گذاری دسترسی داشته باشند تا فرصت های سرمایه گذاری مستقیم در کشورهای در حال توسعه را تأمین کنند.

اما بیش از اقدام در بخش دولتی ، ما به نوآوری نیاز داریم که سرمایه گذاران را ترغیب می کند سرمایه خود را به سمت پروژه های امیدوار کننده زیرساخت در کشورهای کم درآمد هدایت کنند. این شامل روشها و ابزارهای نوین مالی برای افزایش هم افزایی بین بازارهای عمده سرمایه جهانی و بازیگران مالی واگذارنده مانند موسسات مالی توسعه ، سازمانهای چند جانبه و دولتهای OECD است. کشورهای توسعه یافته می توانند از ابزارهای مالی مختلط استفاده کنند تا اطمینان حاصل کنند که کمک های توسعه ای آنها در خارج از کشور (ODA) می تواند به عنوان خسارت اولیه برای جذب بخش خصوصی برای تأمین اعتبار پروژه های زیرساختی استفاده شود.

به همان اندازه مهم است که علاوه بر داده های مربوط به ماندگاری تجاری پروژه ها ، به نوآوری در داده ها نیز نیاز داریم. مدتهاست که ارزیابی اعتبار شهرک ها بر اساس ترازنامه خودشان انجام شده است. این امر به نوعی داده اعتباری نیاز دارد که بتواند بازارهای شهرداری ها را با ترازنامه های قوی و بنابراین دارای اعتبار و سرمایه گذاری نشان دهد. ارائه چنین داده هایی بصورت آنلاین نه تنها باعث مهار سرمایه گذاری خصوصی می شود ، بلکه رهبران تجارت و سیاست را قادر می سازد که از گزارش جداگانه بدهی ملی از بدهی محلی دفاع کنند.

UNCDF هم اکنون در حال آزمایش این نوآوری ها است. UNCDF همراه با شهرهای متحد و دولت های محلی و صندوق جهانی توسعه شهری ، صندوق سرمایه گذاری بین المللی شهرداری را برای تأمین بودجه خصوصی و عمومی برای پروژه های محلی زیرساخت در کشورهای در حال توسعه و حداقل توسعه یافته راه اندازی کرده است – با هدف سرمایه گذاری اتحادیه اروپا 350 میلیون یورو اولین بسته شدن علاوه بر این ، ما در چندین شهرداری آزمایشات اعتباری انجام دادیم و دریافتیم که هفت شهرک (سه بنگلادش و چهار نپال) دارای درجه سرمایه گذاری هستند. بعد از اینکه توانستیم این موضوع را به دولت بنگلادش ارائه دهیم ، توانستیم در مورد یک برنامه آزمایشی وام با این شهرداری ها به توافق برسیم.

ما امیدواریم که نوآوری های ما با بودجه و داده های اعتباری نه تنها بودجه ای را برای پروژه های زیربنایی در مناطق کم درآمد فراهم کند ، بلکه امیدواریم که آنها سرمایه گذاری چنین پروژه هایی را ثابت کنند ، رشد سرمایه ها و ابزارهای جدید را تحریک کنند ، همچنین باز کردن قفل گسترده بودجه خصوصی برای پروژه های زیربنایی که می تواند از نظر تجارت و توسعه به نتیجه برسد.

همه فقر محلی است. اما همه سعادت ها نیز محلی است. راه سعادت به اندازه زیرساختهایی که در آن ساخته شده محکم است. وقت آن است که سرمایه گذاری خصوصی و سیستم مالی جهانی این واقعیت را نشان دهند.

[ad_2]

منبع: bighat-news.ir