ریخته گری چیست؟

ریخته‌گری، فن شکل‌دادن فلزات و آلیاژها از طریق ذوب، ریختن مذاب در محفظه‌ای به نام قالب و آن‌گاه سرد کردن و انجماد آن مطابق شکل محفظه قالب است. این روش کهن‌ترین فرایند شناخته شده برای بدست آوردن شکل مطلوب فلزات است. اولین کوره‌های ریخته‌گری از خاک‌رس ساخته می‌شدند و لایه‌هایی از مس و چوب به تناوب در آن چیده می‌شد.

ریخته گری اناوع روش های مختلفی دارد که ما قصد داریم روش دایکاست را توضیح دهیم

 

ریخته‌ گری دقیق یکی از روش‌های مرسوم است که به آن ریخته گری موم فداشونده هم می‌گویند. فرآیند این روش از ساخت یک الگوی مومی مانند شکل قطعه دل‌خواه شروع می‌شود. مدل‌های مومی به صورت متناوب به راهگاه متصل می‌شوند تا یک درختچه مونتاژ تشکیل شود. برای تشکیل لایه محافظ مونتاژ را وارد سرامیک مایع می‌کنند. سپس خارج کردن موم در کوره تحت حرارت انجام می­شود. در ادامه ریخته‌گر پوسته را با فلز مذاب پر کرده و می‌گذارد تا در دمای اتاق خنک شود. در نهایت پوسته کنده می‌شود تا قطعه جامد خارج گردد. ​

 

روش ریخته گری تحت فشار به خاطر نیاز برای ساخت قطعات با شمل هندسی پیچیده ابداع شد اما خوده این روش انواع مختلفی دارد که بسته نوع فلز مورد استفاده و یا قطعه مورد نظر که باید تولید شود متفاوت است به اختصار توضیح میدهیم

ریخته گری گرم

 

شماتیک یک ماشین محفظه گرم

ریخته گری قالب در محفظه گرم ، که به آن ماشین های غول پیکر نیز می گویند ، برای تغذیه قالب به استخر فلز مذاب تکیه می کنند. در ابتدای چرخه پیستون دستگاه جمع می شود ، که به فلز مذاب اجازه می دهد تا “گردن غاز” را پر کند. سپس پیستون با نیروی پنوماتیک یا هیدرولیک ، این فلز را از گردن غاز به داخل قالب وادار می کند. از مزایای این سیستم می توان به دوره های چرخه سریع (تقریباً 15 دور در دقیقه) و راحتی ذوب فلز در دستگاه ریخته گری اشاره کرد. از معایب این سیستم این است که محدود به استفاده از فلزات با نقطه ذوب پایین است و از آلومینیوم نمی توان استفاده کرد زیرا مقداری از آهن را در حالی که در استخر ذوب شده است برداشت می کند. بنابراین ، ماشین های محفظه گرم در درجه اول با آلیاژهای روی ، قلع و سرب استفاده می شوند. 

 

ریخته گری سرد

 

شماتیک یک ماشین ریخته گری با محفظه سرد.

این موارد زمانی استفاده می شوند که از آلیاژ ریخته گری نمی توان در ماشین های گرم استفاده کرد این شامل آلیاژهای آلومینیوم ، روی با ترکیب زیادی از آلومینیوم ، منیزیم و مس است. روند کار این ماشین ها با ذوب فلز در کوره جداگانه ای آغاز می شود.  سپس مقدار دقیق فلز مذاب به ماشین محفظه سرد منتقل می شود و در آنجا به یک محفظه شلیک نشده (یا استوانه تزریق) تغذیه می شود. سپس این شلیک توسط یک پیستون هیدرولیکی یا مکانیکی به درون قالب رانده می شود. بزرگترین عیب این سیستم ، کندتر بودن زمان چرخه به دلیل نیاز به انتقال فلز مذاب از کوره به دستگاه محفظه سرد است.