افرادی که لاغر هستند و از پودرها و قرصهای پروتئیندار برای افزایش قدرت و ساختن عضلات استفاده میکنند، بهتر است مصرف آن­ها را قطع کنند. اسمارت لیپو امکان حذف چربی تقریباً از تمام قسمتهای بدن را فراهم کرده است. بعضی از مردان پس ازعمل کاهش سایز سینه احساس می کند که منطقه عمل شده بی حس است اما این عارضه تقریباً همیشه موقتی است و تا چند ماه پس از عمل از بین می رود. برای جلوگیری از این امر و درمان خانگی ژنیکوماستی باید از گرد و غبار آلوده به سرب و رنگهای با پایه سرب دوری کرد. در راستای درمان بزرگی سینه آقایان ، جراحی سینه یا ژنيکوماستي انجام می گیرد که منجر به داشتن سینه هایی صاف با ظاهری متناسب برای آقایان خواهد شد. ممکن است در مواردی جراح برای کوچک کردن سینه ، هر دو روش جراحی ژنیکو ماستی و لیپوساکشن را به صورت همزمان به کار بگیرد.

مبتلایان به عارضه ژینکوماستی باید از مصرف روغن اسطوخودوس و روغن درخت چای به هر شکلی خودداری کنند. هر چند در بیماران مبتلا به سندرم کلاین فلتر (XXY) ریسک ایجاد سرطان پستان ۶۰ برابر می شود. ریشه یا غلافهای دانه خشکشده خارخاسک را میتوان به عنوان دمنوش مورداستفاده قرار داد. پزشك شما ميتواند نوع توده را تشخيص دهد و بفهمد كه توده، سرطاني است يا نه. این بیماری علت هورمونی دارد و در بین پسران نوجوان و مردان مسن شایع است. براساس مطالعاتی، مصرف این روغنها این عارضه را بدتر میکنند. چاقی را بر پایه شاخص توده بدن تعریف میکنند. پزشک شما بهترین گزینه را به شما توصیه میکند. در کنار داشتن یک سبک زندگی سالم ،ورزش ظاهر سینه های شما را بهبود خواهد بخشید. بطور کلی یک درصد از کل سرطان های سینه در آقایان ایجاد می شود (۹۹ درصد خانم ها). بعد از اتمام عمل (لیزر لیپولیز) و انجام پانسمان، از جلقه های مخصوص به مدت ۴ هفته استفاده می شود. ژنیکوماستی که از نظر بالینی به مدت بیش از 12 ماه باقی مانده باشد به طور تیپیک کاملا برطرف نمی شود.

در مواردی که درمان دارویی نتواند عارضه را درمان کند و مدت زمان طولانی ، از ایجاد این عارضه در بیمار گذشته باشد ، اقدام درمانی مناسب جراحی می باشد. در مواردی که افزایش بافت چربی در ناحیه سینه موجب بروز این عارضه در بیمار شده باشد ، توصیه پزشک برای درمان انجام فعالیت های ورزشی می باشد. اجتناب از این غذاها به طور کلی یا جایگزین کردن آنها با جایگزین های سالم و غلات کامل، می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند. این روش مغز تان را گول میزند به طوری که انگار شما بیشتر از آنچه در حقیقت هست، غذا میخورید. به این ترتیب، گرسنگی شما رفع میشود، بدون آنکه کالری بیش از حد مصرف کرده باشید. البته نوشیدن بیش از حد چای سبز عوارضی از جمله افت فشار و سرگیجه دارد؛ بنابراین باید بر مقدار نوشیدن این چای دقت داشت. در ژنیکوماستی ممکن است حساسیت بیش از حد نوک سینه ها یا تحریک بیش از حد پوست سینه ایجاد شود. گزینههای جراحی برای ژنیکوماستی شامل لیپوساکشن، رزکسیون (برش) باز و رزکسیون با رفع ژنیکوماستی کاهش پوست است. لیپوساکشن یک روش برای تصحیح فرم بدن و حذف چربی های مقاوم بدن است، نه یک روش کاهش وزن. با این حال، حتی اگر مردی چاق است، توصیه میشود که برای بررسی دلیل بزرگشدگی پستانش به یک پزشک مراجعه کند تا از نوع مشکل، یعنی ژنیکوماستی واقعی یا کاذب، آگاه شود.

بعضی از یافته های بالینی نیاز به بررسی های تکمیلی دارند. بررسی های وسیع بندرت لازم بوده و اغلب تاثیری بر نحوه درمان ندارند. پسرها و مردانی که دچار ژنیکوماستی هستند، اغلب تمایلی با مطرح کردن مشکل خود با اعضای خانواده ندارند. در اغلب موارد، ژنیکوماستی را می توان با معاینه فیزیکی تشخیص داد. به منظور انتخاب روش درمانی مناسب ، برای درمان بزرگی سینه در آقایان ابتدا پزشک ، عاملی که باعث این افزایش حجم شده را تشخیص می دهد. لذا بدین منظور بایستی در قسمت نوک سینهها نیز تغییراتی ایجادکرد. با توجه به این که بزرگی سینه در مردان اختلالی ناخوشایند تلقی می گردد و سبب بدفرمی اندام می شود ، شاهد آن هستیم که آقایانی که با این عارضه مواجه می باشند ، همواره به دنبال راهی جهت رهایی از مشکل هستند. آقایانی که از سلامتی کامل برخوردار هستند و بزرگی سینه در آن ها به دلیل عوارض مصارف دارویی نمی باشد بهترین گزینه برای انجام این عمل می باشند. دلیل این امر آن است که بافت چربی اضافی، تولید استروژن را افزایش میدهد؛ بنابراین برای جلوگیری از وخیم شدن مشکل، انجام برخی تمرینات مانند شنا کردن، دویدن، پیادهروی سبک و…