آداب لباس پوشیدن

زمانی در آیتم آداب معاشرت در پوشش حرف می نماییم اکثری از افراد ذهنشان به سمت شیک پوش بودن و یا این که لاکچری ( لاکشری ) بودن می رود. ولی در واقغیت آداب معاشرت همیشه اهمیت آسانی ملازم است. از نظر آداب معاشرت شما هنگامی یک شخص اساسی اتیکت ( کلیدی آداب معاشرت خوب) میباشید که در عین آسانی یک سری نکته ها در پوشش یا این که رفتار را رعایت نمایید و به هیچ عنوان به لاکچری بودن توجهی ندارد. تر و تمیز بودن و آراستگی در ظاهر یکی از پارامتر های با در اتیکت لباس پوشیدن محسوب می شود که در عین آسانی می توان شیک و تروتمیز بود. مهم نیز بررسی نماییم نکاتی را که از نظر آداب اجتماعی در مدل لباس پوشیدن اساسی دارد:

تمیز بودن لباس

تمیز بودن لباس

وقتی از تر و تمیز بودن کلام می نماییم یکی از از پارامتر هایش تمیز بودن است. به این معنی که هر لباسی که بر بدن دارید تمیز باشد ( فارغ از لک ، فارغ از پارگی، بوی نا مطبوع نداشته باشد) به این معنی که لباسی شسته شده و فارغ از هر گونه کثیفی که هیچ بوی عرق یا چیز های دیگری ( بوی دود، بوی طعام و… ) به خویش نگرفته باشد.( خصوصا جوراب ها و تیشرت یا این که مانتو که ذیل بغلش زودتر بوی عرق می گیرد) یکی از از استراتژی هایی که برای جلوگیری از گرفتن بوی عرق و لک شدن پایین بغل می اقتدار به کار برد ،استفاده از پد پایین بغل است. چون هر چند که شما کلیه نکات پوشش و تر و تمیز بودن را رعایت نمایید اما وقتی دستتان را بالا ببرید یک لکه بزرگ از عرق زبر بغل شما و روی لباستان تولید شده باشد تصویر نه چندان لطف را از خود به جای می گذارید. درمورد کفش ها نیز محاسبه کنید که کفش شما سوای گرد و خاک و تمیز باشد ،اگر نیاز به واکس زدن داراست همین عمل فراموش نشود. داخل کفش تروتمیز تحلیل شود که بوی نامطبوعی به خودش نگیرد و در صورتی که نیاز به بوگیر دارد به کار گیری شود.

لباس صاف و اتو کشیده

لباس صاف و اتو کشیده

 پارمتر دیگری که گزینه دارای میباشد در آیتم لباس هایی که نیاز به اتو کشی دارا‌هستند صد رد صد می بایست اتو کشیده و صاف باشند. ( نسبتاً فارغ از چین و چروک ) حتی در اتو کشیدن نیز بهتر میباشد مراقب باشید که همین فعالیت را خوب انجام بدهید چون احتمال دارد شما نیز چشم باشید اشخاصی را که همیشه لباسی اتو کشیده بر تن دارا هستند ولی برای مثال شلوارشان چندین خط اتو روی خودش داراست یا این که خط آستین آن ها یک سری تایی شده ، که مشخص و معلوم می باشد هر توشه که اتو کشیده یک خط نو جلوی شلوار یا در منطقه خط آستینش ساخت شده و این خط ها ظواهر نامتاسبی را برای آن شلوار یا این که لباس ساخت کرده اند. پس اتو کشی متاسب هم حساس دارد که ظواهر پوشش شما را خراب نکند.

 اندازه مناسب

هر لباسی که بر تن می نمایید خوبتر میباشد ترازو ی بدنتان باشد. به این معنی که آن لباس برای اندام شما پهناور یا این که کوچک نباشد . از طرفی لباس شما نباید تنگ یا گشاد باشد ، چون همه این ها سبب می شود ظاهر نامناسبی داشته باشید و لباس روی بدن شما زار بزند. همانطور که در بالا گفتیم یکی از مواقعی که آداب معاشرت به آن خیلی مهم می دهد این میباشد که ظاهر شما برای دیگران جلب اعتنا نکند پس اگر لباس تنگ یا گشاد یا اندازه نامناسب تن خودتان بر تن نمایید علاوه بر این‌که ظواهر شما زننده به حیث می برسد ، لحاظ دیگران را به خودش جلب می نماید و همین یعنی جلب دقت کردن که ابدا مهم اصول اتیکت همخوانی ندارد.

متناسب اساسی موقعیت

متناسب اساسی موقعیت

 لباسی که بر تن دارید می بایست متناسب با وضعیت و مکان و روزگار باشد. همانطور که در کتابم ( مکتوب راهنمای آداب معاشرت حرفه ای ) در قسمت آداب معاشرت در پوشش توضیح دادم طرز ی پوشش در کمپانی ها ، اداره جات و بعضی به دست آوردن و کار های دیگر هم ممکن می باشد حیاتی هم متفاوت باشد. به این معنی که درصورتیکه شما در اداره ای مدنی فعالیت می کنید بهتر است پوشش به طور کامل رسمی داشته باشید البته درصورتیکه در یک کمپانی نرم افزاری مشغول به عمل باشید ممکن میباشد کلیدی شلواری جین و پیراهنی آستین کوتاه به جهت شما مطلوب باشد. نظیر استیو جابز که معمولا لباس اسپرت به بدن داشت و برای مثال دارای یک پیراهن و شلوار جین در محل کارش حضور داشت. یا این که در مهمانی ها غالبا فرم لباس پوشیدن ما متعدد خیس از جاهای دیگر است. حتی در به کار گیری از اکسسوری ها هم می بایست این نکته ها را رعایت کنیم که متناسب کلیدی محل و موقعیتی که در آن قرار داریم از اکسسوری یگانه خودش به کارگیری کنیم. مثلا در محل کار پوشیدن یک ساعت رسمی ( برای مثال حساس بند چرمی) و نهایتا یک انگشر برای خانم ها یا یک حلفه کفایت می کند و نباید از اکسسوری های بخش اعظم و یا جواهر آلات متعددی در محل عمل استفاده کرد چون به طور معمول جواهر آلات در مهمانی ها و عروسی ها ( حتی استفاده ار اکسسوری و جواهرآلات در ضیافت ها هم نباید زیاده روی شود )استفاده می شود.

 شلخته نباشد

شلخته نباشد

لباسی که بر بدن دارید به رخ مرتب بپوشید مثلا، یقه ی کج شده ، کراوات راحت و ول ، سوییچ لباسی که کنده شده، پاپیونی که کج بسته شده ، ساعتی که بندش از داخل گیره در آمده ، خط سرشانه ای که عقب یا جلو یا این که به یک طرف کشیده شده باشد، پاچه شلواری که گوشه اش داخل جوراب رفته ، پیراهنی که گوشه ی پایینش از شلوار بیرون زده و … همگی شلختگی محسوب می شوند و ظواهر نه چندان خوبی را برای شما تولید می کنند. حتی اگر از یک اکسسوری یا جواهر برای زیبایی استفاده کنید و کج و شلخته استفاده شود زیبایی شما را خیر صرفا بیشتر نمی کند بلکه از آراستگی شما می کاهد. بنابراین افراد کاریزماتیک حتی در پوشش هم آداب را رعایت می کنند تا دیدنی خیس باشند.

منبع :maryammobaraki.com